
Grundlæggende litteratur
- Den gode opgave: håndbog i opgaveskrivning på videregående uddannelser.
- Litteratur om studieteknik og opgaveskrivning på MF’s Bibliotek. Den står i gruppe I G sammen med litteratur om Teologiuddannelser i øvrigt.
- Om akademiske artikler (Video ABA)
Informationskompetence
Det handler om at finde, udvælge, vurdere, bearbejde og formidle informationer i opgaveskrivning, hvilket du finder gode øvelser til her:
- AU Studypedia – klik dig ind på det sted i processen du er og find kort og præcis vejledning.
- VIKO – Veien til informasjonskompetanse (Norsk)
Litteraturlister og referencehåndtering
- Zotero er et værktøj, der holder styr på litteraturhenvisninger og sørger for, at du altid har en opdateret litteraturliste. Find det her: www.zotero.org
- EndNote er licensbaseret. Er du indskrevet på Teologisk Fakultet, har du adgang til EndNote … Men vi anbefaler Zotero.
- Andre værktøjer er Reference Manager, Refworks, Library Master, Mendeley. … De tre første er licensbaseret!
Accordance
På adressen www.accordancebible.com finder du et godt redskab til studie af Bibelen. Kontakt Morten Hørning for yderligere information.