Gå til indhold

Menighedsfakultetet samarbejder med FIUC-Aarhus om at uddanne teologer til kirke og mission.

Teologer med baggrund i MF bliver præster

I 2016 kom der fart i ansættelsen af teologer, der har taget en del af deres uddannelse på MF, og udviklingen fortsætter. Her kan du se en liste over MF-teologer, der er blevet ansat som præster fra 2016 og frem.

Præsteansættelser af teologer med MF-baggrund 2016 – 2021

Kent Kjær Andersen
sognepræst i Ikast og Faurholt sogne fra 1.8.2021

Adam Pavlak
sognepræst i Vor Frelser Kirke i Aalborg fra 1.7.2021

Emil Kjær Brande
frimenighedspræst i Randerskirken fra 1.6.2021

Klaus Højgaard Laursen
frimenighedspræst i Kirken ved Tange Sø fra den 1.6.2021

Kristoffer Hjorth Kruse
sognepræst i Farum Kirke og Stavnsholtkirken fra 1.5.2021

Simon Dalgas Struntze
sognepræst i Tjørring Pastorat (Baunekirken) med 25% bistand til Snejbjerg-Studsgård-Haunstrup Pastorat fra 1.5.2021

Andreas Sahlholdt Nielsen
sognepræst i Kirkerne ved Klitten (Hvide Sande) fra 1.5.2021

Christian Primdahl Medom
sognepræst i Sankt Hans Kirke i Odense fra 1.4.2021

Simon Damgaard Bakbo
sognepræst i Bøvling-Flynder-Møborg-Nees Pastorat, Lemvig Provsti fra 1.4.2021

Lasse Holmgaard Iversen
sognepræst i Christianskirken i Aarhus fra 1.3.2021

Thomas Uth
sognepræst i Outrup Lunde fra 15.2.2021

Anders Michael Hansen
sognepræst i Karlslunde Strandkirke fra 1.1.2021

Peder Skovby Jørgensen
sognepræst i Nexø Kirke fra 15.12.2020

Michael Bak Nygaard
frimenighedspræst i Broen i Vejle på halvtid fra 1.2.2021

Daniel Kristiansen
sognepræst i Baunekirken i Tjørring fra 1.1.2021

Simon Kristian Blix Nielsen
sognepræst i Abildgård Kirke i Frederikshavn (50 %) og international præst i Frederikshavn Provsti (50 %) fra 1.1.2021

David Søholm Johansen
præst i Kolding Valgmenighed fra 1.1.2021

Preben Højgaard
frimenighedspræst i Kirken ved Tange Sø fra 1.8. 2020

Johnny Tidemand
præst i Søhøjlandets Kirke fra den 1.8.2020

Samuel Sandegaard Høeg
sognepræst i Sdr. Felding fra den 1.6.2020

Per Damgaard Pedersen
sognepræst i Kingos Kirke i København fra 1.6.2020

Jón Poulsen
præst i Ølgod Valgmenighed fra 1.6.2020

Elisa Morberg Wejse
præst i Odder Frimenighed fra 1.5.2020

Martin Nørremark
hjælpepræst i Bergen fra 1.2.2020

Elon Jepsen
sognepræst i Vor Frelser Kirke i Vejle fra 1.2.2020

Johannes Esmarch
sognepræst i Vorgod - Fjelstervang fra 1.11.2019

Rasmus Kiilerich Breindahl
valgmenighedspræst i Bykirken i Favrskov fra den 25.11.2019

Martin Nørremark
vikarierende sognepræst i Herborg og Nørre Vium Pastorat fra 1.11.2019

Andreas Engedal Bøge
sognepræst i Ansgars Kirken i Aalborg fra 1.1.2020

Nikolaj Christensen
præst (curate) i St. Mary’s Church i Iffley i Oxford fra 29.6.2019

Henrik Højlund
valgmenighedspræst i Aarhus Bykirke fra 1.8.2019

Daniel Henoch Rasmussen
konstitueret sognepræst i Sønder Felding Kirke fra 1.9.2019

Daniel Ettrup Larsen
sognepræst i Zions Kirke i Esbjerg fra 1.6.2019

Thomas Nedergaard
sognepræst i Sct. Michaelis Kirke i Fredericia fra 1.9.2019

Daniel Præstholm
ulønnet hjælpepræst i Øster Snede Kirke fra 1.3.2019

Andreas E. Bøge
ulønnet hjælpepræst i Gårslev Kirke fra 1.3.2019

Hans Jørgen Hansen
ulønnet valgmenighedspræst i Hedensted fra 1.1.2019

Steen Rughave
sognepræst i Louns-Alstrup-Strandby Pastorat fra 1.6.2018

Helge Maagaard
sognepræst i Sønderup-Suldrup Pastorat fra 1.1.2019

Isak Holm
valgmenighedspræst i Thisted Bykirke indsat 25.11.2018

Ruben Elkjær Kristensen
sognepræst i Videbæk Kirke og Rækker Mølle Pastorat fra 15.1.2019

Jakob From Søvndal
sognepræst i Buddinge Kirke fra 1.1.2019

Anders Grinderslev
sognepræst i Øster Hassing fra 1.1.2019

Peter Ladegård Thise
frimenighedspræst i Broen, Vejle fra 1.1.2019

Jesper Risbjerg Kristensen
ungdomspræst på deltid i Herning Bykirke fra 1.10.2018

Per Rasmussen
sognepræst i Silkeborg Kirke fra 1.10.2018

Bjarne Bæk Markussen
provst i Viborg Østre Provsti og sognepræst i Bjerringbro fra 1.5.2018

Carsten Hoffmann
provst i Herning Nordre Provsti samt sognepræst i Vildbjerg-Nøvling-Timring-Tiphede Pastorat fra 15.9.2018

Jens Kaltoft
sognepræst i Herlev kirke fra 1.10.2018

Martin Nørremark
sognepræst i Sejling og Sinding fra 15.9.2018 (barselsvikariat)

Hans-Christian Vindum Pettersson
præst i Aarhus Valgmenighed fra 1.1.2019

Bjarke Nørholm Pihl
sognepræst i Skarrild-Karstoft-Ilderhede fra 1.9.2018

Peder Skovby Jørgensen
sognepræst i Skovby, Ore og Guldbjerg fra 1.8.2018

Filip Torp Kildeholm
sognepræst i Løsning og Korning fra 1.6.2018

Pelle Kviesgaard
præst i Aalborg Valgmenighed fra 1.3.2018

Klaus Dahl
præst i Aarhus Frimenighed fra 21.1.2018

Frans Vestergaard Jensen
frimenighedspræst i Silkeborg Oasekirke fra 15.3.2018

Helga Døssing Bendfeldt
sognepræst i Sindbjerg fra 1.3.2018

Morten Meiner
sognepræst i Bording og Christianshede fra 1.3.2018

Jan Pahus Nissen
sognepræst i Nr. Uttrup og Hvorup fra 1.2.2018

Jesper Fodgaard
sognepræst i Vor Frelsers Kirke i Aalborg fra 1.2.2018

Ole Vinther
sognepræst i Gudum-Fabjerg Sogn fra 1.4.2018

Peter Krabbe-Larsen
kombineret sognepræst og børne- og ungdomspræst i Struer Kirke fra 1.12.2017

Peter Worm Madsen
sognepræst i Christianskirken i Aarhus fra 1.12.2017

Søren Isak Nolsøe
provst i Høje Tåstrup Provsti fra 1.9.2017

Judith Legarth
sognepræst i Als-Øster Hurup og Skelund-Visborg (halvtid) og ungdomspræst (halvtid) i Aalborg Stift fra 1.6. 2016

Anders Michael Hansen
præst ved Aarhus Valgmenighed fra den 1.8.2017

Emil Børty Nielsen
hjælpepræst ved Aarhus Bykirke fra 1.9.2017

Kim Legarth
sognepræst i Haderslev Domsogn fra 1.10.2017

Erik Lavdal
sognepræst i Vejrum, Ølby, Asp og Fousing fra 1.7.2017

Morten Brosbøl Vibert
sognepræst i Rise Sogn fra 1.5.2017

Mikael Grønhøj Skovgård
sogne- og studenterpræst i Gjellerup Kirke fra 1.4.2017

Johnny Tidemand
præst i Vendsyssel Frimenighed fra 1.8.2017

Jørgen Paakjær Moeslund
sognepræst i Ringkøbing Kirke fra 1.4.2017

Niels Jørgen Holm Larsen
sognepræst i Sommersted og Oksenvad fra 1.4.2017

Martin Kobbersmed
sognepræst i Skanderup Kirke fra 1.1. 2017

Peter Kiel Nielsen
sognepræst i Vejen og Læborg fra 1.12.2016

Ole Rasmussen
provst i Lemvig og sognepræst i Bøvling, Flynder, Møborg og Nees fra 1.12.2016

Poul Nyborg
sognepræst i Skjern og Dejbjerg fra 1.11.2016

Thomas Kofoed Nedergaard
sognepræstevikar i Christianskirken i Aarhus fra 1.8.2016

Anders Kobbersmed
sognepræst i Christianskirken i Aarhus fra 1.9.2016

Anders Pradsgaard Møberg
sognepræst i Christianskirken i Aarhus fra juni 2016

Christoffer Grøndahl Svindth Olesen
sognepræst i Vildbjerg, Nøvling, Timring og Tiphede fra 1.8.2016

Poul Kristensen
sognepræst i Herning og Kølkær fra 15.5. 2016

Kristoffer Bruun Simonsen
sognepræst i Sct. Michaelis Kirke i Fredericia fra 1.2.2016

Henrik Kildahl
frimenighedspræst i Viborg fra januar 2016

Indlæs flere

 

En præst med Jesus på hjerte

Anette Ingemansen er menighedsrådsmedlem i Sct. Michaelis Kirke i Fredericia, hvor Kristoffer Simonsen blev ansat i begyndelsen af 2016. Anette udtaler:

Det betyder rigtigt meget for mig, at jeg har fået en præst med klare teologiske holdninger, og som forkynder evangeliet med overraskende pointer og i et nutidigt sprog uden floskler. Han har virkelig Jesus på hjerte, og den brand formidler han til mig. Han er ikke bange for at gå foran, og jeg er imponeret over, hvor frygtløst han kaster sig ud i nye opgaver.

 

Støt uddannelsen af præster fra MF

  • Sådan kan du støtte: Klik HER
  • Hvorfor støtte MF? Klik HER
  • Hvad får andre til at støtte MF? Klik HER